Czy warto zainstalować system solarny dla Twojego samochodu elektrycznego? Tak!

system solarny dla samochodu elektrycznego

W ostatnich latach powstaje coraz więcej publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych, ponieważ z roku na rok stają się one coraz bardziej popularne. Ich popularność wynika również z faktu, że są one bardzo tanie w utrzymaniu, a w wielu miejscach można je ładować za darmo. Jednak ładowanie samochodów elektrycznych staje się coraz droższe, a w większości miejsc darmowe ładowanie zostało wycofane. Ale co to ma wspólnego z panelami słonecznymi?

Panele słoneczne mogą wytwarzać tanią energię elektryczną, którą można wykorzystać do “tankowania” naszych domów, a domowe ładowanie samochodów elektrycznych jest idealnym rozwiązaniem.

Ładowanie w miejscach publicznych stało się droższe

Popularne sieci ładowania samochodów elektrycznych podnoszą ceny, a darmowe ładowanie jest stopniowo wycofywane. Jeśli jednak ładujesz w domu, nie musisz stawiać czoła wzrostowi kosztów, a dzięki systemowi ładowania słonecznego możesz całkowicie zrównoważyć koszty ładowania samochodu.

Ładowanie w domu jest obecnie najtańszym sposobem eksploatacji samochodu elektrycznego

Aby naładować samochód elektryczny własną energią słoneczną, potrzebujesz systemu paneli słonecznych i domowej ładowarki, jeśli chcesz szybkiego ładowania. Pamiętaj, że tylko Twój własny system solarny może zagwarantować, że do akumulatora Twojego samochodu popłynie niemal darmowa energia. Co ważne, system solarny musi być wystarczająco duży, aby zapewnić wystarczającą moc zarówno dla domu, jak i samochodu.

Jaka moc jest wystarczająca?

Posłużymy się przykładem, aby pokazać, jak możemy obliczyć wydajność systemu słonecznego do zasilania gospodarstwa domowego i samochodu elektrycznego.

Jeśli przejeżdżamy 15 000 kilometrów rocznie, podczas których nasz samochód elektryczny zużywa 3 000 kWh, a nasz rachunek za energię elektryczną z zeszłego roku, który nie obejmował ładowania samochodu elektrycznego, wykazuje 4 000 kWh, nasze oczekiwane roczne zużycie energii wraz z samochodem wyniesie łącznie 7 000 kWh. System paneli słonecznych o mocy około 6,5 kWp może wyprodukować około 7 000 kWh energii rocznie, co na przykład przy 16 panelach słonecznych o mocy 410 Wp wymagałoby powierzchni dachu 35 m2.

Dlaczego powinniśmy ładować nasz samochód elektryczny za pomocą paneli słonecznych?

Ponieważ połączenie samochodu elektrycznego i własnego systemu solarnego jest zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Co więcej, w dłuższej perspektywie jest coraz bardziej pewne, że wraz z wycofywaniem silników spalinowych, samochody elektryczne pojawią się w każdym gospodarstwie domowym. To sprawi, że kwestia ta stanie się niemal nieunikniona dla prawie każdego. Biorąc pod uwagę zaoszczędzone koszty ładowania samochodu elektrycznego, zwrot z instalacji fotowoltaicznej ulega znacznej poprawie i może zostać skrócony nawet do 5-6 lat.

Chcesz zaoszczędzić na kosztach energii? Szukasz wykonawcy do instalacji paneli słonecznych? Zapytaj o naszą spersonalizowaną ofertę na instalację systemów fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych lub komercyjnych!

pl_PLPolish