W obecnym, turbulentnym otoczeniu gospodarczym, podwyższone ceny energii stanowią ogromne wyzwanie dla wszystkich przedsiębiorstw, dlatego coraz więcej firm opracowuje plan działania w zakresie efektywności energetycznej, aby zapobiec poważniejszym sytuacjom kryzysowym, które powstają na skutek stale rosnących kosztów operacyjnych.
Obniżenie kosztów energii w przedsiębiorstwie poprzez zwiększenie efektywności energetycznej lub osiągnięcie całkowitej niezależności energetycznej może być ważną częścią tego planu działania. W tym artykule zastanawiamy się, jak wykorzystać panele słoneczne, aby obniżyć koszty energii lub osiągnąć całkowitą niezależność energetyczną przedsiębiorstwa.
Panel słoneczny – do wykorzystania jednego z najważniejszych odnawialnych źródeł energii
Podobnie jak energia wiatrowa czy wodna, energia słoneczna również ma niewyczerpane źródło: około 1000 dżuli energii słonecznej dociera do powierzchni ziemi na metr kwadratowy i na sekundę.
Kilka lat temu wszyscy byli sceptyczni wobec paneli słonecznych. W życiu gospodarczym toczyły się także poważne debaty na temat tego, czy koszty montażu paneli fotowoltaicznych zwrócą się w dającej się przewidzieć przyszłości. Jednak doświadczenia z panelami fotowoltaicznymi ostatnich lat przekonały wszystkich sceptyków, że pytanie nie brzmi już, czy przedsiębiorstwa powinny instalować system paneli fotowoltaicznych, ale ile oszczędności można osiągnąć dzięki jego zastosowaniu i jak najlepiej wykorzystać taką inwestycję , jaki jest okres zwrotu.
Panele fotowoltaiczne jako długoterminowa inwestycja przedsiębiorstwa
Jedną z najmądrzejszych decyzji finansowych, jaką może podjąć menedżer biznesowy dążący do zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej, jest zmniejszenie kosztów operacyjnych poprzez instalację systemu paneli słonecznych.
Zalety instalacji systemów paneli słonecznych
- Wymaga jednorazowej inwestycji
- Energia słoneczna jest do naszej dyspozycji bez ograniczeń
- Nie musimy już kalkulować wzrostu cen energii
- Szybki montaż, brak ukrytych kosztów powstających „w locie”.
- Należy obliczyć minimalne koszty konserwacji, ryzyko awarii jest niskie
- Jego konstrukcja nie zabiera miejsca w części użytkowej
- Może się zwrócić nawet w ciągu 3-6 lat, ponieważ wielkość systemu jest projektowana zgodnie ze zużyciem, a przy ciągłym wzroście cen energii czas zwrotu inwestycji stale się skraca
- Zmniejszanie śladu ekologicznego
- W przypadku przedsiębiorstwa świadomość ekologiczna i dążenie do zrównoważonego rozwoju może być ważnym elementem wizerunku, gdyż sugeruje stabilność finansową i wiarygodność
- Dzięki znacznemu obniżeniu kosztów działalności, dostępnych będzie więcej pieniędzy na rozwój i inwestycje, osiągając tym samym większy udział w rynku, a także wzrośnie wartość naszej firmy.
Jak poprawić czas spłaty?
Czas zwrotu inwestycji w przypadku systemów paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników, takich jak np. liczba godzin nasłonecznienia, poziom rocznego zużycia energii elektrycznej, aktualne ceny energii. Wysokowydajne systemy fotowoltaiczne charakteryzują się także lepszym czasem zwrotu, dlatego warto myśleć długoterminowo i wielkopowierzchniowo: na przykład zastępując samochody służbowe samochodami elektrycznymi, dzięki czemu będziemy mogli zwiększyć nasze zużycie i jednocześnie zaoszczędzić na kosztach paliwa.
W przypadku firm szczególnie ważny jest dokładny pomiar zużycia, a następnie zwrócenie uwagi na prawidłowe umiejscowienie układu paneli fotowoltaicznych, ponieważ kąt i orientacja dachu również mogą mieć wpływ na wydajność panelu fotowoltaicznego. Najbardziej optymalna jest orientacja południowa, jeśli nie jest to możliwe, warto zainstalować system paneli słonecznych na ziemi.
Wykorzystanie akumulatorów do magazynowania energii
W każdym razie warto pomyśleć o instalacji akumulatorowego magazynowania energii, ponieważ w ten sposób nie tracimy nadwyżki wyprodukowanej energii. Jeśli zużycie energii jest nierównomierne, nie możemy w pełni wykorzystać energii wytwarzanej przez nasz panel fotowoltaiczny w godzinach nasłonecznienia, wówczas straty można zmniejszyć za pomocą akumulatorowego magazynu energii i musimy zużywać mniej energii z centralnej sieci elektrycznej . Istnienie magazynów energii jest również bardzo przydatne w tych sektorach przemysłu, gdzie ewentualne wahania napięcia lub przerwy w dostawie prądu powodują spowolnienie lub całkowite zatrzymanie produkcji, generując tym samym poważną utratę dochodów.
Choć koszt inwestycji jest wyższy, czas zwrotu będzie znacznie krótszy, a dodatkowo w przypadku zakupu z baterii zaoszczędzimy także na opłacie za użytkowanie systemu.
Dlaczego warto, aby firmy przestawiły się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i paneli fotowoltaicznych?
Choć życie w domu jednorodzinnym toczy się zazwyczaj wieczorem, w ciągu dnia zużycie energii elektrycznej jest mniejsze, a w ciągu dnia firma pracuje na pełnych obrotach. Komputery, oświetlenie, lodówki, klimatyzacja i wiele innych urządzeń elektrycznych „pożerają” energię elektryczną, co jest szczególnie prawdziwe w przypadku graczy w niezwykle energochłonnym przemyśle przetwórczym. W ten sposób można znacznie lepiej wykorzystać zalety systemu paneli fotowoltaicznych, jest to rozsądna inwestycja, jeśli firmie zależy na obniżeniu rachunków za prąd do minimum lub zależy jej na osiągnięciu całkowitej niezależności energetycznej.