Jaki typ panelu słonecznego wybrać – Porównanie dostępnych typów paneli słonecznych

Jaki typ panelu słonecznego wybrać

Jeśli nie jesteś ekspertem w temacie i dopiero teraz myślisz o instalacji paneli słonecznych, łatwo zgubić się wśród typów paneli słonecznych, gdy widzisz wiele ofert. Ponieważ jest to inwestycja o wysokiej wartości, nie ma znaczenia, który wybierzesz, ponieważ – jak to bywa w przypadku wielu produktów – to, co jest idealnym wyborem dla jednego użytkownika, może nie być idealne dla innego. Pomagamy poruszać się między typami paneli słonecznych i technologiami produkcji, wymieniamy ich zalety i wady, dzięki czemu możesz łatwiej wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie panel słoneczny, który może pracować z maksymalną wydajnością, skracając tym samym czas zwrotu.

Typy paneli słonecznych – jakie są ich zalety i wady

Przy wyborze paneli słonecznych należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, takich jak cena, wydajność, wymagania dotyczące przestrzeni, trwałość i środowisko, w którym mają być używane. Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze typy paneli słonecznych, ich zalety i wady, a także, do jakich potrzeb środowiskowych i konsumpcyjnych są najbardziej idealne.

Ale czym jest wydajność paneli słonecznych?!

Wydajność ogniwa słonecznego pokazuje, jak skutecznie zamienia światło słoneczne na energię elektryczną. Ile watów energii urządzenie może wytworzyć na danej powierzchni? Jest to jeden z najważniejszych wskaźników przy wyborze panelu słonecznego. Na wydajność w dużym stopniu wpływają czynniki środowiskowe (temperatura, wilgotność, chmury itp.), więc ta wartość oczywiście nie jest stała.

Zgodnie z technologią produkcji typy ogniw słonecznych można podzielić na dwie duże grupy: krystaliczne i cienkowarstwowe. Istnieją dwa typy ogniw krystalicznych: monokrystaliczne i polikrystaliczne.

Technologia krystaliczna jest obecnie najnowocześniejsza i jest również najbardziej rozpowszechniona.

1. Cienkowarstwowe ogniwo słoneczne

Wydajność cienkowarstwowych paneli słonecznych wynosi 5-8%, co jest zbliżone do wydajności krystalicznych paneli słonecznych, ale wymagają one większej powierzchni podczas instalacji, więc ich zastosowanie przemysłowe jest bardziej powszechne. Są mniej wrażliwe na kąt padania słońca, więc ten typ panelu słonecznego może być idealnym wyborem do umieszczenia na osi wschód-zachód. Wraz ze wzrostem temperatury ogniwa słonecznego jego wydajność pogarsza się w mniejszym stopniu. Są lekkie i elastyczne, więc można je stosować w miejscach, w których tradycyjne sztywne panele nie byłyby odpowiednie, na przykład dlatego, że dach by ich nie utrzymał.
Oprócz niższej wydajności, wadą ogniw cienkowarstwowych jest ich krótszy okres użytkowania w porównaniu z ogniwami krystalicznymi. Ponieważ do osiągnięcia tej samej wydajności wymagana jest większa powierzchnia, koszt instalacji będzie wyższy, a montaż potrwa dłużej, ponieważ ogniwo musi być zamocowane w większej liczbie miejsc i wymaga więcej konstrukcji wsporczych.

2. Monokrystaliczne ogniwa słoneczne

Monokrystaliczne ogniwa słoneczne są wykonane z surowego bloku kryształów krzemu, ale składają się z kilku ogniw.
Typ ogniw słonecznych o wysokiej wydajności, o wydajności do 15-18%. Ponieważ są bardziej wydajne ze względu na swój kompaktowy rozmiar, potrzeba mniej paneli, aby wytworzyć taką samą ilość energii niż inne typy. Zwykle działają dłużej.

Wadą monokrystalicznych ogniw słonecznych jest to, że są one generalnie droższe od swoich polikrystalicznych lub cienkowarstwowych odpowiedników. Są wrażliwe na temperaturę, co oznacza, że ​​chociaż lepiej nadają się do ciepłej pogody, ich skuteczność może być nieznacznie zmniejszona w wysokich temperaturach. Rozproszone światło słoneczne jest wykorzystywane z niższą wydajnością.
Idealne środowisko użytkowania:
Warto wybrać ten typ panelu słonecznego, jeśli początkowy wyższy koszt instalacji jest mniej istotny, ale ważniejsza jest żywotność i szybszy czas zwrotu, lub jeśli jest mało miejsca na instalację ze względu na ograniczoną powierzchnię dachu.

3. Polikrystaliczne ogniwa słoneczne

Polikrystaliczne ogniwa słoneczne są wykonane z kilku kryształów krzemu. Ponieważ ich produkcja jest szybsza i wymaga mniej energii, ich koszty produkcji są również niższe i są tańsze w zakupie. Ich wydajność wynosi 14-16%. Ich ogromną zaletą jest to, że nie są tak wrażliwe na kąt nachylenia, orientację lub zmianę temperatury, ale mogą mniej wytrzymać obciążenie cieplne. Dobrze i wydajnie radzą sobie ze światłem rozproszonym. Jednak polikrystaliczne ogniwa słoneczne wymagają więcej miejsca: potrzeba więcej paneli, aby wytworzyć taką samą ilość energii, jak w przypadku monokrystalicznych ogniw słonecznych.
Idealne środowisko użytkowania:
Warto używać tego typu paneli słonecznych w miejscach, gdzie jest dużo miejsca na dachu, budżet jest bardziej ograniczony, a niższy początkowy koszt jest brany pod uwagę.
Wybierz najbardziej idealny dla siebie typ panelu słonecznego!

Monokrystaliczne ogniwo słoneczne jest najlepszym wyborem, gdy ważne są mniejsze wymagania przestrzenne, wysoka wydajność i długoterminowa wydajność, ale wyższy początkowy koszt jest akceptowalny.

Montaż polikrystalicznych paneli słonecznych jest bardziej opłacalny, ale wymagają one większej powierzchni, ponieważ ich wydajność jest niższa. Początkowe koszty są niższe, dlatego typ ogniwa polikrystalicznego jest zazwyczaj bardzo popularny.
Panele słoneczne cienkowarstwowe są idealne do specjalnych obszarów, w których elastyczność i łatwość instalacji są zaletą, takich jak parki przemysłowe.
Wybór zależy zatem od tego, w jakim celu chcesz używać panelu słonecznego, ile miejsca jest dostępne i jaki jest Twój budżet. Jeśli jesteś początkującym w temacie paneli słonecznych, zawsze poproś o pomoc profesjonalistę i zainstaluj system paneli słonecznych tylko z firmą, która pomoże Ci znaleźć najbardziej idealny dla Ciebie typ panelu słonecznego i odpowie na wszystkie Twoje pytania w sposób jasny i zrozumiały.

pl_PLPolish