Najważniejsze pytanie dotyczące dachu: jaki rodzaj dachu, co i kiedy? Ekspert odpowiada

system paneli słonecznych na dach

Wiele osób przed montażem instalacji fotowoltaicznej zatrzymuje się, twierdząc, że montaż paneli na dachu i tak nie jest możliwy. Jako eksperci oferujemy dostępne opcje dla wszystkich typów dachów, więc pytanie o rodzaj dachu przestaje mieć znaczenie.

Orientacja, rodzaj dachu, konstrukcja, materiał – wiele, wiele zmiennych, które mogą sugerować, że na niektórych posesjach zdecydowanie nie da się go zamontować. Jednak dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu zawodowemu możemy śmiało stwierdzić, że system paneli fotowoltaicznych można zamontować na niemal każdym typie dachu. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy trzeba zastosować unikalną konstrukcję wsporczą, gotowy montaż zajmuje więcej czasu lub wymagane są prace wstępne, ale nie ma rzeczy niemożliwych.

 Montaż na dachu rozpoczyna się od dokładnego przeglądu

Po otrzymaniu zapytania o montaż, w ciągu kilku dni udamy się na miejsce, aby ocenić możliwości i na tej podstawie przedstawić zainteresowanemu dokładniejszy harmonogram i kalkulację ceny. Podczas wizji lokalnej korzystamy również z oprogramowania planistycznego, na podstawie jego obliczeń można określić położenie paneli i warunki ich montażu na dachu, a także przewidywaną roczną produkcję energii.

Następnie badamy stan statyczny konstrukcji dachu, stan i materiał pokrycia, czyli jakie są możliwości.

W Yuxta wykonujemy instalację systemu fotowoltaicznego na następujących dachach:

  • dachówka ceramiczna
  • dachówka betonowa,
  • gont bitumiczny,
  • blacha falista,
  • blacha trapezowa,
  • płaski dach

Być może, jeśli dach w ogóle nie nadaje się do montażu paneli fotowoltaicznych, zaproponujemy instalację gruntową.

Podczas instalacji ważne są następujące czynniki

Kąt i orientacja dachu

Najbardziej optymalnym przypadkiem jest dach zorientowany na południe, z kątem nachylenia 30-35 stopni. Nie oznacza to, że wszystkie inne orientacje i kąty są wykluczone – po prostu należy je zaprojektować inaczej.

Jeśli orientacja i kąt nachylenia odbiegają od ideału, oczekiwana roczna produkcja energii ulega zmniejszeniu. Jeśli, powiedzmy, klient ma dach siodłowy zorientowany na wschód i zachód, ale nadal ma kąt nachylenia 35°, system wyprodukuje o 20% mniej niż idealnie. Jeśli orientacja jest południowa, ale kąt nachylenia wynosi tylko 15°, produkcja będzie o 5% mniejsza w porównaniu do ideału.

Co w przypadku płaskiego dachu?

W tym przypadku również może sprawdzić się montaż na dachu, jednak potrzebny jest rodzaj konstrukcji wsporczej, za pomocą której można ustawić panele we właściwym kierunku i pod odpowiednim kątem. W takich przypadkach możliwe jest stworzenie absolutnie idealnej orientacji i kąta nachylenia, jednak w praktyce najczęściej stosujemy układ południe 10-15°, lub wschód-zachód również 10-15°. Ponieważ rzędy paneli fotowoltaicznych rzucają na siebie cień, to pomiędzy rzędami musi być odstęp między rzędami, nie warto stosować kąta nachylenia 30-35°, gdyż wtedy na dachu pozostanie dużo niewykorzystanej powierzchni (należy stosować rozstaw rzędów co 1 metr). Jeśli zastosuje się mniejszy kąt nachylenia, odstępy między rzędami będą również mniejsze i na tej samej powierzchni zmieści się więcej paneli, co przełoży się na większą produkcję.

Jeśli dach domu nie spełnia wymagań do założenia instalacji, jako opcję B można zastosować dach tarasu, garażu lub nawet innego budynku gospodarczego.

Ustawienie

Układ fotowoltaiczny działa optymalnie, gdy panele są ustawione prostopadle do promieni słonecznych i nie są zacienione. Takich idealnych warunków nie jest wiele, więc jako profesjonaliści pracujemy nad możliwościami.

Zasadniczo nie instalujemy paneli fotowoltaicznych w zacienionych miejscach. Jeśli nadal konieczne jest zainstalowanie na dachu tak wielu paneli fotowoltaicznych, że część z nich znajduje się w cieniu, w większości przypadków należy zastosować optymalizator (lub zaplanować panele fotowoltaiczne w rzędzie tak, aby zacienione panele były umieszczone w jednej linii, zależy to od lokalizacji i efektu cienia). Optymalizator pomaga zredukować negatywny wpływ cienia.

Stan techniczny dachu

Spotykamy się również z dachami w złym stanie technicznym, które wymagają drobnych napraw lub wymiany pokrycia przed montażem na dachu. Jeżeli dach nie nadaje się technicznie i jego naprawa zajmuje zbyt dużo czasu i pieniędzy, wówczas można rozważyć rozwiązanie polegające na zamontowaniu instalacji na gruncie.

Instalacja naziemna

Kiedy wybrać rozwiązanie do montażu naziemnego? Zwykle widzimy to w obiektach przemysłowych lub w nieruchomościach, w których konstrukcja dachu nie nadaje się do umieszczenia paneli słonecznych. Do jego zalet można zaliczyć to, że instalację można łatwiej rozbudowywać, konserwacja i czyszczenie paneli jest mniej skomplikowana, a także łatwiej i szybciej można ją zamontować.

Instalację fotowoltaiczną należy zaprojektować i zwymiarować odpowiednio do właściwości danej nieruchomości, biorąc pod uwagę wpływ na środowisko. Stanu idealnego prawie nigdzie nie można znaleźć. Niestety przy projektowaniu nowo budowanych domów nie bierze się pod uwagę faktu, że na dachu znajdzie się instalacja fotowoltaiczna, dlatego ważne jest, aby wybrać fachowca, który wykona prace, biorąc powyższe pod uwagę.

Szukasz wykonawcy do montażu instalacji fotowoltaicznej? Możesz liczyć na naszych ekspertów! Niezależnie od tego, czy jest to instalacja dla Twojego domu, firmy, czy gospodarstwa rolnego, zapytaj o naszą wyjątkową ofertę i wypełnij ankietę!

pl_PLPolish