Oczekiwany czas życia systemów fotowoltaicznych

Oczekiwany czas życia systemów fotowoltaicznych

Instalacja systemu paneli słonecznych nie jest tania, dlatego dwa najważniejsze pytania, które zwykle pojawiają się przed ich instalacją, to oczekiwany czas zwrotu inwestycji i żywotność różnych jednostek systemu paneli słonecznych. Te dwa wskaźniki razem wzięte dostarczają najwięcej informacji, gdyż problem mógłby powstać, gdyby inwestycja zaczęła zwracać swoją cenę dopiero w momencie, kiedy przypada termin wymiany. Na szczęście tak nie jest, dzięki szybkiemu rozwojowi technologii nie tylko czas zwrotu inwestycji jest coraz krótszy, ale równolegle wydłuża się także żywotność systemów paneli fotowoltaicznych.

Z czego składa się układ słoneczny, jak trwałe są te jednostki?

Układ fotowoltaiczny składa się nie tylko z samego panelu słonecznego, ale obejmuje również falownik, konstrukcję wsporczą, śruby, mocowania, złącza, kable i ewentualnie akumulator, więc nie wystarczy tylko mieć świadomość żywotności panelu .

Nic dziwnego, że długowieczność będzie gwarantowana głównie przez jakość tych akcesoriów, niezależnie od tego, czy podczas produkcji użyto wysokiej jakości materiałów. Im dłużej producent gwarantuje swój produkt, tym większą pewność, że użyte materiały są wysokiej jakości, a on sam ma pewność, że ich żywotność przyniesie to, czego się oczekuje.

Oczywiście na samą żywotność wpływa również to, jak profesjonalnie został zamontowany. Ciągła konserwacja, regularne monitorowanie optymalnego działania i terminowe wykrywanie ewentualnych awarii zwiększają oczekiwaną żywotność systemów paneli słonecznych.

Żywotność panelu słonecznego

W panelu fotowoltaicznym nie ma ruchomych części, więc tego typu awarie nie mogą mieć miejsca, a jedynie mogą ulec zużyciu użytych materiałów lub mogą wystąpić uszkodzenia mechaniczne. Również w przypadku paneli słonecznych należy wziąć pod uwagę utratę wydajności ogniw krzemowych, co jest procesem naturalnym. W przypadku ogniw słonecznych polikrystalicznych i monokrystalicznych producenci oferują zazwyczaj 20-25 lat gwarancji. Nie oznacza to, że automatycznie ulegną awarii po 25 latach, ale jedynie, że panele stopniowo tracą swoją wydajność, około 0,6 – 0,8 procent rocznie, więc po 25 latach nadal będą zapewniać wydajność na poziomie 80-90%. Przyczyną spadku wydajności jest zwykle możliwe uszkodzenie ogniw lub spadek przepuszczalności światła przez szkło pokrywające ogniwa słoneczne. Ponieważ panele słoneczne są dość narażone na działanie czynników atmosferycznych ze względu na swoje położenie, uszkodzenia te są prawie nieuniknione. W Europie Zachodniej systemy fotowoltaiczne starsze niż 30 lat nie są rzadkością i poza niewielkim spadkiem wydajności spełniają swoje zadanie.

Żywotność falownika słonecznego

Falowniki przekształcają prąd stały niskiego napięcia wytwarzany przez panele słoneczne na prąd przemienny o wyższym napięciu, który może być wykorzystywany przez urządzenia elektryczne (takie jak sprzęt gospodarstwa domowego). Żywotność falownika – najdroższej części układu fotowoltaicznego – jest nieco krótsza niż paneli fotowoltaicznych, ponieważ konstrukcje te zawierają już nadające się do noszenia, obracające się części. Mimo że nie są narażone na działanie czynników atmosferycznych, ponieważ znajdują się w zamkniętym, chronionym miejscu, codziennie są narażone na poważne obciążenia podczas przetwarzania energii elektrycznej. Żywotność falowników wynosi średnio 10-15 lat, a producenci zazwyczaj dają 10 lat gwarancji, więc po pewnym czasie trzeba je wymienić.

Żywotność konstrukcji nośnej

Oczekiwany czas życia systemów fotowoltaicznych zależy nie tylko od żywotności ogniwa słonecznego. Oprócz wspomnianego falownika dostępne są również ramy pod konstrukcje wsporcze, mocowania i panele fotowoltaiczne.

Konstrukcje wsporcze i mocowania – jeśli są wykonane z wysokiej jakości materiału – wytrzymają 30 lat nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych, ponieważ podobnie jak panele słoneczne, konstrukcje wsporcze są również narażone na promieniowanie UV, grad, zamiecie śnieżne itp.

Żywotność baterii panelu słonecznego

Bateria umożliwia stabilne, niezależne zasilanie, niezależne od sieci. Jest ważną częścią samodzielnych systemów fotowoltaicznych. Wydajność i pojemność baterii słonecznych maleją – choć bardzo powoli – ale w sposób ciągły. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów baterii słonecznych, różniących się pojemnością i wydajnością. Najpopularniejsze są akumulatory kwasowo-ołowiowe i litowo-jonowe. Kwas ołowiowy jest tańszy, ale ma krótszą żywotność, natomiast litowo-jonowy ma dłuższą oczekiwaną żywotność, ale jest też droższy. Trudne warunki, zbyt częste pełne rozładowywanie i ładowanie oraz nieodpowiednia konserwacja mogą również skrócić żywotność akumulatorów.

pl_PLPolish