Wiele osób zastanawia się, jak pogoda wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych i czy w ogóle można optymalizować wydajność instalacji w różnych warunkach pogodowych?
Systemy fotowoltaiczne stają się obecnie coraz bardziej popularne jako zrównoważone źródła energii, ale na ich wydajność może wpływać wiele czynników. Wszyscy wiemy, że panele słoneczne są najbardziej wydajne, gdy jest słonecznie. Elektrony powstające w wyniku promieniowania słonecznego zamieniane są na energię elektryczną, którą za pomocą falownika można wykorzystać w instalacjach domowych. Przy pochmurnej, deszczowej i wietrznej pogodzie wydajność paneli fotowoltaicznych może spaść, ale czy warto zainwestować?
Tak. Pomimo tego, że zimą słońce świeci mniej, a pogoda jest często mglista, panele fotowoltaiczne mogą wydajnie produkować energię nawet zimą. Chociaż ich ogólna wydajność jest niższa niż w miesiącach letnich, nadal znacząco przyczyniają się do rocznej produkcji.
Na co w takim razie warto zwrócić uwagę?
Zimą grube warstwy śniegu lub lodu mogą pokryć panele, blokując przenikanie światła słonecznego, ale zazwyczaj (głównie ze względu na kąt nachylenia dachu) warstwa śniegu zsuwa się z paneli fotowoltaicznych jako pierwsza.
Deszcz może tymczasowo zmniejszyć wydajność panelu słonecznego, ponieważ kropelki wody mogą wychwytywać i rozpraszać światło słoneczne, jednak po deszczu panele zwykle oczyszczają się same i odzyskują swoją wydajność. Wpływ wiatru na pracę paneli fotowoltaicznych jest zazwyczaj minimalny.
Jak temperatura wpływa na wydajność?
Systemy fotowoltaiczne osiągają najlepszą wydajność w temperaturze około 25°C, zatem ekstremalnie wysokie temperatury w lecie mogą obniżyć ich efektywność, co jest kompensowane liczbą godzin nasłonecznienia. Natomiast zimą, dzięki bezpośredniemu nagrzewaniu się słońca, temperatura jest bliższa wartości optymalnej, dzięki czemu można z optymalną wydajnością pracować w porze zimowej.
Co możemy zrobić, aby uzyskać maksymalną wydajność?
Optymalne rozmieszczenie jest kluczowe. Panele fotowoltaiczne najlepiej jest instalować w miejscu, w którym zacienienie jest minimalne i gdzie jest najwięcej światła słonecznego w ciągu dnia. Dzięki temu panele słoneczne będą w stanie wyprodukować jak najwięcej energii.
Falowniki odgrywają również decydującą rolę pod względem wydajności. Ich zadaniem jest zamiana wytwarzanego przez siebie prądu stałego na prąd przemienny. Optymalny dobór falownika pod względem mocy i jakości jest niezbędny do stabilnej pracy przez długie lata.
Dzięki zaawansowanej technologii wydajność systemów fotowoltaicznych można optymalizować nawet w zmiennych warunkach pogodowych. Właściwy projekt, instalacja i konserwacja mogą zapewnić najlepszą wydajność paneli słonecznych, niezależnie od tego, czy niebo jest słoneczne, czy pochmurne. Wykorzystanie energii słonecznej jest jednym z najbardziej zrównoważonych sposobów wytwarzania energii, a przy odpowiedniej pielęgnacji może stać się opłacalną inwestycją w dłuższej perspektywie.