Najważniejsze pytanie dotyczące dachu: jaki rodzaj dachu, co i kiedy? Ekspert odpowiada

Najważniejsze pytanie dotyczące dachu jaki rodzaj dachu co i kiedy

Wiele osób przed montażem instalacji fotowoltaicznej waha się, twierdząc, że montaż paneli na ich dachu i tak nie jest możliwy. Krótkie obalenie obaw związanych z instalacją na dachu jest następujące: cóż, ale. Jako eksperci oferujemy dostępne opcje dla wszystkich typów dachów, więc może nie ma znaczenia, jaki to rodzaj dachu.

Orientacja, rodzaj dachu, konstrukcja, materiał – wiele, wiele zmiennych, które mogą sugerować, że na niektórych nieruchomościach zdecydowanie nie da się zamontować instalacji PV. Jednak dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu zawodowemu możemy śmiało stwierdzić, że system paneli fotowoltaicznych można zamontować na niemal każdym typie dachu. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy trzeba zastosować unikalną konstrukcję wsporczą, montaż zajmuje więcej czasu lub wymagane są prace wstępne, ale wszystko jest możliwe.

Montaż na dachu rozpoczyna się od dokładnego przeglądu

Po otrzymaniu zapytania montażowego – zapytania ofertowego – w ciągu kilku dni udamy się na miejsce, aby ocenić możliwości i na tej podstawie przedstawić zainteresowanemu dokładniejszy harmonogram i kalkulację ceny. Na podstawie obliczeń można określić położenie paneli i warunki montażu na dachu, a także przewidywaną roczną produkcję energii.

Następnie badamy stan statyczny konstrukcji dachu, stan i materiał pokrycia, czyli jakie są możliwości.

W Yuxta zalecamy instalację systemu fotowoltaicznego na następujących dachach:

  • dachówka ceramiczna,
  • dachówka betonowa,
  • gont,
  • blacha falista,
  • blacha trapezowa,
  • płaski dach

Jeżeli dach, z jakiejś przyczyny, w ogóle nie nadaje się do montażu paneli fotowoltaicznych, możliwy jest również montaż naziemny.

Podczas instalacji ważne są następujące czynniki

Kąt i orientacja dachu

Najbardziej optymalnym przypadkiem jest dach zorientowany na południe, z kątem nachylenia 30-35 stopni. Nie oznacza to, że wszystkie inne orientacje i kąty są wykluczone – po prostu należy je zaprojektować inaczej.

Jeśli orientacja i kąt nachylenia odbiegają od ideału, oczekiwana roczna produkcja energii ulega zmniejszeniu. Jeśli, powiedzmy, klient ma dach dwuspadowy zorientowany na wschód i zachód, ale kąt nachylenia wynosi 35°, system wyprodukuje o 20% mniej niż idealnie. Jeśli orientacja jest południowa, ale kąt nachylenia wynosi tylko 15°, produkcja będzie o 5% mniejsza w porównaniu do ideału.

Co zrobić w przypadku płaskiego dachu?

W tym przypadku również może sprawdzić się montaż na dachu, jednak potrzebny jest rodzaj konstrukcji wsporczej, za pomocą której można ustawić panele pod odpowiednim kątem i pod odpowiednim kątem. W takich przypadkach możliwe jest stworzenie absolutnie idealnej orientacji i kąta nachylenia, jednak w praktyce najczęściej stosujemy układ południe 10-15°, lub wschód-zachód również 10-15°. Ponieważ rzędy paneli fotowoltaicznych muszą być od siebie ustawione tak, by się nawzajem nie zacieniały nie warto stosować kąta nachylenia 30-35°, gdyż wtedy na dachu pozostanie dużo niewykorzystanej powierzchni (należy stosować rozstaw rzędów co 1 metr). Jeśli zastosuje się mniejszy kąt nachylenia, odstępy między rzędami będą również mniejsze i na tej samej powierzchni zmieści się więcej paneli, co przełoży się na większą produkcję. Tutaj trzeba znaleźć złoty środek.

Jeśli dach domu nie nadaje się pod instalację, jako opcję B można zastosować dach tarasu, garażu lub nawet innego budynku gospodarczego.

Zacienienie

Układ fotowoltaiczny działa optymalnie, gdy panele są wystawione na działanie promieni słonecznych prostopadle i nie napotykają cieni. Takich idealnych warunków nie jest wiele, dlatego jako profesjonaliści pracujemy z możliwościami.

Zasadniczo nie instalujemy paneli fotowoltaicznych w zacienionych miejscach. Jeśli nadal konieczne jest zainstalowanie na dachu tak wielu paneli fotowoltaicznych, że część z nich znajduje się w cieniu, w większości przypadków należy zastosować optymalizator (lub zaplanować panele fotowoltaiczne w rzędzie tak, aby zacienione panele były umieszczone na sznurku , zależy to od lokalizacji i efektu cienia). Optymalizator pomaga zredukować negatywny wpływ cienia.

Stan konstrukcji dachu

Spotykamy się również z dachami w złym stanie technicznym, które wymagają drobnych napraw lub wymiany pokrycia przed montażem na dachu. Jeżeli dach nie nadaje się technicznie i jego naprawa zajmuje zbyt dużo czasu i pieniędzy, wówczas można rozważyć rozwiązanie polegające na zamontowaniu go na gruncie.

Instalacja naziemna

Kiedy wybrać rozwiązanie do montażu naziemnego? Zwykle widzimy to w obiektach przemysłowych lub w nieruchomościach, w których konstrukcja dachu nie nadaje się do umieszczenia paneli słonecznych. Do jego zalet można zaliczyć to, że można go łatwiej rozbudowywać, konserwacja i czyszczenie paneli jest mniej skomplikowana, a także łatwiej i szybciej można go zamontować.

Instalację fotowoltaiczną należy zaprojektować i zwymiarować odpowiednio do właściwości danej nieruchomości, biorąc pod uwagę wpływ na środowisko. Stanu idealnego prawie nigdzie nie można znaleźć. Niestety przy projektowaniu nowo budowanych domów nie bierze się pod uwagę faktu, że na dachu znajdzie się instalacja fotowoltaiczna, dlatego ważne jest, aby wybrać fachowca, który wykona prace, biorąc powyższe pod uwagę.

pl_PLPolish