Obalamy 6 mitów dotyczących paneli słonecznych

6-mitow-dotyczacych-paneli-slonecznych-–-obalone

Wielu właścicieli nieruchomości spotyka się z mitami dotyczącymi paneli fotowoltaicznych, które mogą zniechęcić do ich montażu. Żyjemy w epoce dezinformacji, która, jeśli nie sprawdzimy dokładnie naszych źródeł, może uniemożliwić nam podejmowanie świadomych i dobrych decyzji. Jako eksperci przejmujemy teraz rolę w obalaniu mitów i staramy się sprostować fałszywe twierdzenia krążące na rynku paneli słonecznych.

Mit I: Mój dach nie nadaje się do montażu paneli słonecznych

Rzeczywistość: Orientacja, rodzaj, konstrukcja i materiał dachu to czynniki, które musimy wziąć pod uwagę, ale niezależnie od sytuacji, nie wyklucza się możliwości montażu. Zdarza się, że stan konstrukcji dachu, zacienienie, położenie drzwi i okien oraz kąt nachylenia stanowią wyzwanie – lub wymagają naprawy przed montażem – ale nie ma rzeczy niemożliwych.

Mit II: Nie mogę pokryć całego zużycia energii za pomocą panelu słonecznego

Rzeczywistość: Dlaczego tak jest? Możemy jednak “pomóc” panelom pokryć więcej zapotrzebowania.

Izolacja termiczna nie rozwiązuje problemu braku konieczności dogrzewania, ale znacząco zwiększa poczucie komfortu w nieruchomości, zmniejsza koszty ogrzewania i przyczynia się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska. Na podstawie bilansu rocznego prawdą jest, że panel fotowoltaiczny nie jest w stanie pokryć całego zużycia energii, ale może wytworzyć znaczną jej część. Wraz z przewidywanym zakończeniem postoju ze sprzężeniem zwrotnym, gdy wytworzona energia nie zostanie zużyta, usługodawca przejmuje ją i wypłaca rekompensatę.

Niezależnie od tego warto inwestować jak najszybciej, gdyż panele fotowoltaiczne wydają się obecnie najskuteczniejszym sposobem na obniżenie kosztów energii. Z aktualnych obliczeń wynika, że ​​średniej wielkości system paneli fotowoltaicznych dla użytkownika korporacyjnego może zwrócić się w ciągu 2-3 lat, a następnie służyć przedsiębiorstwu przez 25-30 lat. Co więcej, czas ten można jeszcze bardziej skrócić, jeśli firma będzie w stanie dostosować zużycie energii do produkcji systemu paneli słonecznych.

Mit III: Panele słoneczne po okresie użytkowania są szkodliwe dla środowiska

Rzeczywistość: W rzeczywistości ogniwa słoneczne są trwałe dłużej niż minimum 25 lat, po których można je poddać recyklingowi. Są producenci, którzy poddają je recyklingowi za darmo. Nie jest łatwo udowodnić ich przydatność do recyklingu jako fakt niepodważalny, gdyż znaczna część zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w dalszym ciągu pracuje optymalnie, nie charakteryzują się one wymianą w przypadku awarii.

Mit IV: Eksploatacja paneli  jest kosztowna i wiąże się z wieloma problemami

Rzeczywistość: Jeśli podczas wdrożenia wszystko poszło dobrze, nie powinno być problemów z systemem. Ewentualne błędy zwykle stwierdzamy w okresie gwarancyjnym, sprawdzamy je podczas monitoringu i jeśli wykryjemy błąd, naprawiamy go. Znaczącą ich część stanowią naprawy gwarancyjne, które nie obciążają Klienta. Jedynym dodatkowym kosztem w tej chwili jest ubezpieczenie, ale każda inwestycja zwiększająca wartość nieruchomości spowoduje jego wzrost.

Czyszczenie paneli zazwyczaj nie jest konieczne, ponieważ panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu dwuspadowym są okresowo myte przez deszcz, w ten sposób same się oczyszczają. Ponadto panele są odporne na warunki atmosferyczne, nie jest typowe, że – jeśli zostaną prawidłowo zamontowane – ulegną późniejszemu uszkodzeniu i konieczna będzie ich wymiana lub naprawa.

Mit V: Zanim inwestycja się zwróci, będziemy już wyprowadzać się z domu

Rzeczywistość: System paneli fotowoltaicznych zwiększa wartość nieruchomości – nawet w przypadku jej sprzedaży. Można oczekiwać, że rozwiązanie będzie działać przez 25-30 lat, a nowy właściciel nieruchomości również będzie mógł cieszyć się korzyściami z inwestycji. Dziś jest to jak izolacja termiczna, modernizacja systemu grzewczego lub wymiana kotła: jest to niemal obowiązkowa część nowoczesnej, przyjaznej dla środowiska i niskonakładowej nieruchomości.

Jeśli chodzi o zwrot, jego dokładne obliczenie zależy również od wielkości systemu: im większa inwestycja, tym szybciej zamieni się ona w zwrot. Średnio można jednak powiedzieć, że dobrze dobrane systemy zwracają się po 10 latach, choć w przypadku większych systemów ten okres można skrócić do 5-6 lat.

pl_PLPolish